Wyspa Chios, dom mastyksu

Chios to piękna wyspa. Jest gościnny i spokojny. Znajdziesz przyjemne plaże, żyzne niziny i strome góry. Południowa część wyspy jest domem dla mastyksu.

Wyspa Chios, dom mastyksu

Chios (Χίος) to jedna z największych wysp na północno-wschodnim Morzu Egejskim. Chios o powierzchni 842 km² jest jedną z największych wysp w Grecji. Obejmuje również dwie mniejsze wyspy, Psarę i Oinousses. Chios słynie z łagodnego klimatu, pięknych plaż i wielu zabytków. Przede wszystkim jednak Chios zasłynął z żywicy uzyskanej z kory drzewa, Pistacja kleista-mastyks. W swojej skutecznej formie drzewo mastyksu rośnie wyłącznie w południowej części wyspy, której gospodarka, kultura i zwykłe życie są ściśle związane z mastyksem. Masticha również nadała temu obszarowi nazwę – Μαστιχοχοριαmastichochoria (wioska mastyksowa).

Chios, młyny

Chios, fakty

Powierzchnia

842 km²
(z południa na północ wyspa mierzy około 60 km)

Populacja

59.000

Kapitał

Chios (Chóra)

Klimat

Łagodny przez cały rok, bardzo suchy na południu, wilgotny na północy w zimie.

Przyroda i roślinność

Bardzo bogata flora. Chios jest znane z występowania wielu ziół leczniczych.

Osobliwości miasta

– wioski Mastich
– Anavatos, miasto duchów
– Klasztor Agia Moni
– Kastro, zamek Chios
– Muzeum Archeologiczne
Muzeum Mastyksów

Produkcja i przemysł

– Mastyksy i produkty mastyksowe
– Sok z cytrusów i cytrusów
– Przemysł stoczniowy i spedycja
– Wędkarstwo

Chios Port

Miasto Chios

Stolica wyspy nazywa się Chios, ale nazywa się także Chora. Koncentruje się na wzgórzu wokół dużego portu i sąsiedniego zamku z potężnymi fortyfikacjami.

Miasto jest dosłownie pełne życia. Jest pełen barów, kawiarni i restauracji. Promenada portowa, duży plac i ulica handlowa Aplotaria są nadal pełne ludzi.

Miasto ma oddział Uniwersytetu Egejskiego i kilka muzeów. Warto odwiedzić głównie archeologiczne i bizantyjskie. Jeśli pójdziesz do twierdzy zamkowej, znajdziesz gęsty rozwój małych domów między krętymi uliczkami. Wspinając się na ścianę, zobaczysz północne przedmieście Vrontados, miasto wspinające się na zbocze wzgórza i wojnę na wschodzie do Azji Mniejszej.

Piękno wyspy Chios

Natura Chiu jest piękna. Stosunkowo niewielki obszar wyspy jest bardzo zróżnicowany. Znajdziesz wysokie góry (do 1297 m) ze stromymi zboczami, płaskowyżami, stalaktytowymi jaskiniami, żyznymi nizinami Kambos, wygasłymi wulkanami i pozostałościami erupcji wulkanicznej, gajami cytrusowymi, oliwnymi i mastyksowymi. Cała wyspa jest wyłożona pięknymi plażami wszelkiego rodzaju, od piaszczystej przez żwirową, od brukowanej po skalistą. Do najpiękniejszych należą Mavra Volia, Komi, Agia Dinami, Vroulidia, Elinda i Karfas.

Miłym zaskoczeniem dla każdego gościa w Chiu jest fakt, że nawet najbardziej atrakcyjne miejsca i najpiękniejsze plaże poza hotelowymi kurortami nie są zatłoczone, a poza wakacjami są nawet prawie puste. Loty czarterowe większych samolotów nie mogą lądować na lokalnym lotnisku. Połączenia ze światem zapewniają kilka razy dziennie mniejsze samoloty śmigłowe z Aten i promy.

Dzikie tulipany, Chios

Główną atrakcją Chiu – mastyks

Znana z Chiu jest produkcja mastyksu skoncentrowana w południowej części wyspy, która jest również nazywana Mastichochoria (wioska mastyksowa). Obszar ten charakteryzuje się nie tylko rozległymi gajami mastyksu, ale także malowniczymi wioskami z oryginalną architekturą fortecą, która miała chronić produkcję mastyksu przed piratami..

Każda wioska jest oryginalna. Na przykład Pyrgi, gdzie Krzysztof Kolumb mieszkał i zarządzał swoimi sklepami, ma wyjątkową dekorację sgraffito domów z gipsu. Miasto z kolei reprezentuje prawdziwy średniowieczny labirynt, wiejską fortecę. Wioska Armolia jest interesująca dzięki warsztatom tradycyjnej i nowoczesnej ceramiki, które spotkasz na prawie każdym kroku.

Jeśli odwiedzisz Chios, nie przegap muzeum mastyksu. Wystawa jest naprawdę świeża i narracyjna. Nic nie przybliży Cię do urzekającej historii mastyksu niż szeroki pokaz multimedialny w sali kinowej.

Czego jeszcze można doświadczyć na Chiu

Zachodnie wybrzeże Chiu tworzą dramatyczne skały i piaszczyste zatoki. Warto odwiedzić zatokę Lithi, wioskę Sidirunda, zamek Volisos i miejsce pielgrzymkowe Agia Markella.

Jako pomnik tureckiego zabójstwa podczas walk o wyzwolenie, stoi on na górze Anavatos, wiosce pozornie niedostępnej, zbudowanej z kamiennych domów i całkowicie wyludnionej.

Anavatos, Chios
Anavatos, Chios

W północnej części znajduje się najwyższa góra wyspy Pelinnaio, a na wybrzeżu malownicze miejsca, takie jak Agiasmata, Amades i Marmaro.

Jeśli chcesz dobrze zjeść, będziesz miał wiele okazji, aby to zrobić w Chiu. Oprócz słynnych modnych restauracji w mieście koniecznie odwiedź jedną z restauracji w wiosce rybackiej Langada. Będziesz także cieszyć się spokojem i wspaniałym jedzeniem w Agia Markella. Ale możesz także doświadczyć prawdziwych biesiad w ukrytych biznesach w pobliżu portów i targów rybnych wzdłuż wybrzeża.

Plaże Chios i morze

Chios to jednak także piękne plaże i czyste morze. Możesz jechać wzdłuż wyspy i wszędzie znajdziesz piękne miejsca, w których możesz pływać w spokoju. Dajemy degustację kilku z nich.

Mavra Volia, Emporios

Ta plaża w obszarze mastyksu charakteryzuje się czarnymi kamieniami, które są pozostałością wulkanu, pod którym znajduje się plaża. Jeśli poruszasz się w okolicy wiosek mastyksowych, nie przegap tego.

Agia Dinami

Jedna z najpiękniejszych plaż. Piaszczysty brzeg w zatoce otoczonej skalistymi zboczami. Jeśli do niego przejdziesz, nie zapomnij odwiedzić po drodze pięknej jaskini ze stalaktytu.

Agia Dinami, Chios
Amades

Opustoszała plaża na północnym krańcu wyspy Chios oferuje niezakłócone orzeźwienie w niewiarygodnie czystej wodzie. Przeniesiesz się tutaj na duże, wielobarwne głazy. Jeśli wolisz piaszczyste plaże, wybierz się na Karfas lub południowo-zachodnie wybrzeże.

Mapa Chios, Grecja
Chios, Grecja – mapa