Uprawa i przetwarzanie mastyks

Uprawa drzewem pistacja kleista i produkcja mastyksu koncentruje się na niewielkim obszarze na południu Chiu – w obszarze Mastichochoria (wioska mastyksowa). Cała produkcja mastyksu jest ściśle zorganizowana.

Uprawa i przetwarzanie mastyks

Produkcja mastyksu: Stowarzyszenie hodowców mastyksu

Cała produkcja mastyksu jest organizowana w ramach Stowarzyszenia Chios Mastich Growers – Ένωση Μαστιχοπαραγωγών Χίου. Instytucja ta została założona przez prawo w 1938 r. Jako jedyny zarządca unikalnego naturalnego – mastyksu – w Grecji i za granicą. Wszyscy właściciele drzew mastyksowych są zrzeszeni w tego rodzaju spółdzielni, która obecnie reprezentuje 4500 członków.

Stowarzyszenie organizuje i nadzoruje uprawę drzew, kupuje produkcję, udziela dotacji, a zwłaszcza zapewnia przetwarzanie i pakowanie surowców. Ponadto inwestuje w badania i rozwój nowych produktów. Centralizacja przetwarzania surowej masy uszczelniającej zapewnia stałą jakość oraz jednolite sortowanie i dystrybucję wielkości do bezpośredniego spożycia, produkcji proszku do suplementów diety Masticlife, olejów lub bardziej złożonej produkcji – gumy do żucia ELMA, kosmetyków, żywności …

Całoroczna pielęgnacja samych drzew, kompleksowe przygotowanie do zbierania i produkcji surowej żywicy jest sprawą rodzinną dla właścicieli lub lokatorów zywicy.

Zbieranie i uprawa mastyksu

Opieka nad drzewem mastyksowym

Papłodnienie

Uprawa mastyksu to praca całoroczna, która wymaga stałej uwagi, ale im starsze drzewo, tym więcej uwagi wymaga. Zwykle w grudniu plantatorzy zaczynają nawozić lentyszek nawozem naturalnym, w tym opadłymi liśćmi z lentyszek, i używając tak zwanego zielonego obornika do zaopatrzenia roślin w azot.

Przycinanie

Drzewa mastyksu należy co roku przycinać i pozbyć się suchych gałęzi. Ponadto co około 5 lat wykonuje się szersze nacięcie. Zwykle w połowie stycznia i w lutym korony są cięte w celu ukształtowania ich, aby drzewo miało idealny kształt do przepuszczania światła i cyrkulacji powietrza.

Odbudowa i rozwój plantacji mastyksu

Oczywiście przy uprawie mastyksu należy zwrócić uwagę na rozmnażanie drzew – rozwój i restaurację gajów mastyksowych. Rozmnażanie odbywa się poprzez cięcie gałęzi. Zwykle dzieje się to w lutym i marcu, ale w praktyce spotkasz się z rozmnażaniem nawet jesienią. Średnie do słabszych gałęzie są skracane do pół metra długości, a na 3/4 długości pozbawione są pędów i liści. W rzędach i w odstępach 3 – 4 metrów gałęzie umieszcza się wzdłużnie w bruździe o głębokości 20-50 cm. Wiosną konieczne jest zapewnienie nawadniania. Jeśli rozmnażanie odbywa się jesienią, sadzonki są wystarczające, aby rozwinąć naturalną wilgoć i zimowe deszcze.

Uprawa mastyks

Kolekcja mastyksu

Praca przygotowawcza

Do przyszłej kolekcji żywicy mastyksowej konieczne jest przygotowanie gleby pod drzewami. Od połowy czerwca i początku lipca gleba wokół drzew jest czyszczona, a teren wokół pnia drzewa wyrównany, aby można było łatwo zebrać ociekający mastyks. Proces czyszczenia odbywa się w regularnych kręgach wokół pnia.

Wstępnie przygotowaną glebę posypuje się białym proszkiem wapienia, który rozprowadza się regularnie, tworząc gładką powierzchnię. Jest to kulminacja przygotowania do żniw, gaje z mastyksu są idealnie czyste, a wrażenie czystości dodatkowo potęguje jasna biel gleby pod drzewami.

Pierwsze cięcie

Kentos, jak nazywamy małe nacięcia w korze lentyszku, są najważniejszym etapem produkcji mastyksu. Nacięcia są wykonywane w lipcu i sierpniu, czasem trwają do końca września. Do cięcia używa się małego narzędzia z ostrymi końcami na końcach, które nazywamy kentitiri, a także tak zwanym młotem – sfiraki. Nacięcia w korze o szerokości około pół centymetra mają długość 10–15 cm. Biegną lekko ukośnie na głównych gałęziach. Zaczyna się od najniższej części pnia i przechodzi do korony. Nacięcia wykonuje się stopniowo przez okres do 6 tygodni, zwykle rano i rano.

cięcie mastyksu

Przepływ i wytrącanie żywicy

Żywica wypływa z wycięć i jednocześnie zestala się. Opada na przygotowaną ziemię pod drzewami lub pozostaje zawieszony. Krople zestalają się 15-20 dni od pierwszego cięcia, jeśli jest to chłodniejszy rok, zestalenie może potrwać tylko 10 dni.

Pierwsza kolekcja

Pierwszym z nich jest zebranie dużych kawałków żywicy, tzw. Pítes. Żywica jest również zbierana lub zeskrobywana z gałęzi i pnia. Pozostałe elementy są zamiatane w stos lub zbierane ręcznie. Mastyks jest następnie przechowywany w drewnianych skrzyniach w chłodnym miejscu, gdzie jest starannie czyszczony, aby był gotowy do przekazania do dalszego użycia.

Drugi krój i druga kolekcja

Podczas gdy pierwsza kolekcja oparta jest na okresie po 15 sierpnia, w święto Matki Boskiej, cały proces krojenia jest powtarzany, tak aby kolejna kolekcja rozpoczęła się po połowie września.

Kryształy mastyksu przed oczyszczeniem

Przetwarzanie mastyksu

Zebrany mastyks jest przechowywany w orzechach laskowych w chłodnych miejscach w domach hodowców. Następne tygodnie i miesiące poświęcone są starannemu sortowaniu i czyszczeniu. Cena zakupu zależy od jakości tej pracy, przy której wszystkie żniwa są przekazywane stowarzyszeniu.

Cała ilość zbiorów trafia do chłodni i hal produkcyjnych Stowarzyszenia, gdzie mastyk jest ponownie czyszczony w kilku etapach, sortowany na trzy rozmiary i pakowany do sprzedaży lub dalszego przetwarzania.

W fabryce znajduje się również linia do kruszenia mastyksu. W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się fabryka ELMA, która produkuje gumę do żucia.

Chios Mastic Growers Association opracowuje przegląd całkowitej produkcji od przetwarzania do sortowania według rodzaju i wielkości (duże, średnie i małe kawałki) i innych produktów, takich jak guma do żucia ELMA, olej mastyksowy i proszek mastyksowy. Statystyki są publicznie dostępne.

Proces wytwarzania mastyksu trwa od wieków

Warto zauważyć, że proces produkcji i uprawy mastyksu na Chiu niewiele się zmienił od tradycji historycznej. Tak, niektóre praktyki kultywacyjne zostały nieco usprawnione, ale tak naprawdę chodzi tylko o znalezienie najlepszych doświadczeń przodków. Tak, czyszczenie i sortowanie mastyksu jest częściowo zapewniane przez maszyny, ale nadal jest to proces czysto mechaniczny. Tak, narzędzia mają miękką wyściółkę, ale w zasadzie pozostają takie same jak 500 lat temu. Więc jedyną rzeczą, która zaskoczyłaby gościa z przeszłości, może być dmuchawa elektryczna do szybszego czyszczenia gleby pod drzewami.

Nie tylko sam mastyks, ale także sposób jego uzyskania trwa przez wieki.

Produkcja mastyksu