Kalamoti

Kalamoti jest jednym z największych średniowiecznych wsi mastyksu w centrum południowej Chios i rozciąga się na żyznej równinie.

Historie

W czasach bizantyjskich, to był największy i najważniejszy w okolicy i podczas Genoese okupacji w Chios został zorganizowany po układ i planowanie miasta, które nadal można zobaczyć dzisiaj. Stało się siedzibą Milizia Catomerea, siły wojskowej, która dowodziła południowym Chios, wtedy zwanym Catomerea.

Głównymi elementami układu miejscowości były: zamknięty czworobok, nieprzerwany mur obronny utworzony z zewnętrznych ścian domów, nieliczne i wąskie uliczki, niewielkie rozmiary miejsc publicznych oraz mnogość kościołów.

W centrum wsi można jeszcze zobaczyć jej dawną wieżę (wieża Varvakas). Domy są zbudowane z kamienia, ale mogą zawierać rzeźbione w drewnie detale. Układ Kalamoti zapewniał jej obronę przed najazdami piratów.

W latach 1947-1957, przy udziale dobroczyńców, przeprowadzono szereg znaczących i pionierskich – jak na tamte czasy – prac. Do najbardziej godnych uwagi zabytków wsi należą tradycyjny rynek, szkoła podstawowa i kościół Panagia Agrelopoussena (XIII-XIV w.).

A teraz

Miejscowi tradycyjnie zajmowali się rolnictwem, produkując mastiha, oliwę z oliwek i inne produkty rolne, ale od 1950 roku zauważono zwrot w kierunku literatury i nauki. We wsi do dziś mieści się kompleks szkół średnich i liceum gminy Mastihohoria.