Mastyks historia

W czasach starożytnych mastyks był niedostępny dla zwykłych ludzi. 10 denarów za funt to zawrotna cena. Na szczęście możemy sobie na to dziś pozwolić.

Mastyks jest znana i ceniona od czasów starożytnych. Bardzo wpłynęła na historię swojej rodzinnej wyspy, Chiu. Grecy, Rzymianie, Bizantyjczycy, Turcy, Janos i inni władcy, którzy na zmianę na wyspie pozostawili swój ślad.

STAROŻYTNY I ŚREDNIOWIECZNY

Dioscorides, pierwszy ewangelista mastyksu

Pierwszym zarejestrowanym promotorem mastyksu Chiu (czasem również mastyksu, mastihy lub mastyxu) był Dioscorides. Urodził się w Cylicji na początku I wieku za panowania cesarza Nerona w Rzymie. Chociaż był żołnierzem, jest uważany za odkrywcę farmakologii. Podróżował do Azji Mniejszej, Grecji i Włoch, gdzie zbierał i studiował rośliny. W swojej pracy pisze, że najlepszą i największą ilość mastyksu produkuje się na wyspie Chios. Używał go dla osób z problemami trawiennymi, kaszlem, dla pachnącego oddechu i jako maska ​​na twarz.

Starożytni lekarze

Kilka lat później Galen, najważniejszy lekarz po Hipokratesie, pochwalił działanie mastyksu i zalecił go do zatrzymania krwawienia i zapalenia żołądka, wątroby i jelit. Zauważył, że najlepszy olej mastyksowy powstał na Chiu.

Po Dioscorid i Galen każdy ważny lekarz przepisał mastyk jako lek. Soranus z Efezu, który praktykował ten zawód w Rzymie pod koniec I i II wieku, promował mastyks w połączeniu z innymi ziołami stosowanymi w zaburzeniach żołądka.

Aretaeus, lekarz z Kapadocji, który mieszkał w drugiej połowie II wieku, pozostawił kilka przepisów na przygotowanie płytek z mastyksem. Sos jabłkowy, mastyks i słodka koniczyna doprowadziły mnie do szału. Malowanie proszkowe dojrzałego wina, mastyksu i aloesu pomogło osobom z chorobami serca. A podszewka pigwy, waleriany i mastyksu pomogła podrażnić żołądek.

Sklep z mastyksem

Aleksandria zawsze była jednym z głównych rynków handlu mastyksem. To niezwykłe, że starożytni greccy lekarze (Galen, Soranus, Aretaeus, Oribasius i Aetius) używali mastyksu w swoich środkach. Wszyscy studiowali w słynnej szkole medycznej w Aleksandrii.

W Rzymie i Aleksandrii mastyk był bardzo drogim produktem, do którego mieli prawo tylko uprzywilejowani. Według Pliniusza Młodszego cena mastyksu wynosiła dziesięć denarów za funt w czasie, gdy czarny pieprz kosztował tylko 4 denary, biały pieprz 7, imbir 6 i kasję 15. Mastyk był poza zasięgiem przeciętnego obywatela, ale nie dla Marcusa Gaiusa Apicio, niesławnego smakosza 1. stulecie. Przewrotną rzeczą było to, że popełnił samobójstwo po utracie części swojej własności. Nie wyobrażał sobie życia bez luksusu. Jego książka kucharska „In the Kitchen” zawiera przepis na napój o nazwie Conditum paradoxum, zawierający wino, miód, pieprz, liść laurowy, szafran i mastyks. Podawane na ciepło lub na zimno.

Mastyks: do żucia dla zdrowia i zabawy

Zamożne społeczeństwo w Rzymie, z rozpieszczonymi hobby, szukało nowych egzotycznych doświadczeń, a jednym z nich był żucie mastyksu. Początkowo żuli je dla higieny jamy ustnej i świeżego oddechu, ale stopniowo uzależnili się od niego i przeżuwali to dla przyjemności.

Według Freuda żucie jest nieumyślną aktywnością związaną z podświadomym powrotem do karmienia piersią. I tak rozpoczęła się nowa moda, która została wprowadzona przez najbogatszą warstwę i stopniowo rozprzestrzeniła się na społeczeństwo.

Ale żucie wiązało się również z problemami. Klemens z Aleksandrii nie zalecał młodym ludziom żucia mastyksu, ponieważ według niego żucie zdeformowało ich twarz. Sto lat po Klemensu prawosławny biskup Gregorios Nanzianzinos udzielił tej samej rady, wyjaśniając, że żucie sprzyja niemoralności z powodu ciągłego ruchu szczęk i powstawania śliny.

Uwaga: Używanie mastyksu i innych surowców przez starożytnych uczonych jest przedstawione tylko jako część historycznego obrazu mastyksu. Skuteczność i zastosowanie opisane powyżej nigdy nie były badane ani potwierdzane. Mastyk nie jest przeznaczony do użycia w opisie historii. Należy pamiętać, że jest to opis często setek lat praktyk, które mogą być nieskuteczne lub szkodliwe w danym obszarze. Mastyks w naszych czasach jest suplementem diety, który przyczynia się do normalnego funkcjonowania przewodu pokarmowego i który jest również przeznaczony do higieny jamy ustnej.

Mastyks historia