Naturalne i domowe sposoby na wrzody

Treść artykułu: Naturalne i domowe sposoby na wrzody.

 1. Flawonoidy
 2. Licorice
 3. Probiotyki
 4. Miód
 5. Czosnek
 6. Żurawina
 7. Mastyks
 8. Owoce, warzywa i ziarna
 9. Żywność, której należy unikać
 10. Perspektywy

Przegląd

Wrzody żołądka to otwarte wrzody w obrębie wyściółki żołądka. Są one rodzajem wrzodów, czyli mają związek z kwasem. Ze względu na ilość kwasu obecnego w żołądku i uszkodzenia, które mogą wystąpić, są one często bardzo bolesne.

Najczęstszą przyczyną wrzodów żołądka jest bakteria Helicobacter pylori, czyli H. pylori.

Naturalne i domowe sposoby na wrzody
H. pylori

Wrzody mogą być również spowodowane nadużywaniem leków przeciwbólowych, takich jak aspiryna, i innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych, takich jak ibuprofen lub naproksen.

Wrzody żołądka są leczone antybiotykami i lekami zmniejszającymi i blokującymi kwas żołądkowy.

Oprócz tego dobrze sprawdzonego planu leczenia, badania wykazały, że istnieją również pewne naturalne środki domowe, które mogą być przydatne w zarządzaniu wrzodami żołądka.

Porozmawiaj z lekarzem o dodaniu tych pokarmów do swojej diety:

Flawonoidy

Badania sugeruje, że flawonoidy, znane również jako bioflawonoidy, mogą być skutecznym dodatkowym leczeniem wrzodów żołądka.

Flawonoidy to związki, które występują naturalnie w wielu owocach i warzywach. Pokarmy i napoje bogate we flawonoidy obejmują:

 • soję
 • rośliny strączkowe
 • czerwone winogrona
 • jarmuż
 • brokuły
 • jabłka
 • jagody
 • herbaty, zwłaszcza zielonej

Te pokarmy mogą również pomóc organizmowi w walce z bakterią H. pylori.

Flawonoidy są określane jako „gastroprotekcyjne„, co oznacza, że bronią one wyściółki żołądka i mogłyby umożliwić gojenie się wrzodów.

Według Linus Pauling Institute, nie ma skutków ubocznych spożywania flawonoidów w ilości występującej w typowej diecie, ale wyższe ilości flawonoidów mogą zakłócać krzepnięcie krwi.

Możesz uzyskać flawonoidy w diecie lub wziąć je jako suplementy.

Lukrecja deglycyrrhizowana (DGL)

Nie pozwól, aby to długie pierwsze słowo przyprawiło Cię o ból brzucha. Lukrecja deglycyrrhizowana to po prostu zwykła stara lukrecja z wyekstrahowanym słodkim smakiem. Jedno z badań wykazało, że lukrecja deglycyrrhizowana może pomóc w gojeniu się wrzodów poprzez hamowanie wzrostu H. pylori.

Lukrecja deglycyrrhizowana jest dostępna jako suplement.

Jedzenie cukierków lukrecjowych?

Nie można uzyskać tego efektu poprzez jedzenie cukierków lukrecjowych chociaż. Zbyt dużo cukierków lukrecjowych może być szkodliwe dla niektórych osób. Spożywanie więcej niż 57 g dziennie przez ponad dwa tygodnie może pogorszyć istniejące problemy z sercem lub wysokie ciśnienie krwi.

Probiotyki

Probiotyki to żywe bakterie i drożdże, które dostarczają zdrowych i ważnych mikroorganizmów do Twojego przewodu pokarmowego. Są one obecne w wielu popularnych produktach spożywczych, szczególnie w żywności fermentowanej. Należą do nich:

 • maślanka
 • jogurt
 • miso
 • kimchi
 • kefir

Można również przyjmować probiotyki w formie suplementów.

Badania wykazały, że probiotyki mogą być pomocne w wymazywaniu H. pylori i zwiększaniu stopy odzysku dla osób z wrzodami, gdy dodaje się je do tradycyjnego schematu antybiotyków.

Miód

Miód nie jest po prostu słodki.

W zależności od rośliny, z której pochodzi, miód może zawierać do 200 elementów, w tym polifenole i inne przeciwutleniacze. Miód jest silnym środkiem antybakteryjnym i wykazano, że hamuje wzrost H. pylori.

Tak długo, jak masz normalny poziom cukru we krwi, możesz cieszyć się miodem jak każdy słodzik, z bonusem być może łagodzącym twoje wrzody.

Czosnek

Wykazano, że wyciąg z czosnku hamuje wzrost H. pylori w badaniach laboratoryjnych, na zwierzętach i u ludzi.

Jeśli nie lubisz smaku (i utrzymującego się posmaku) czosnku, możesz przyjmować wyciąg z czosnku w formie suplementu.

Czosnek działa jako środek rozrzedzający krew, dlatego przed jego zażyciem należy skonsultować się z lekarzem, jeśli stosujesz warfarynę, inne środki rozrzedzające krew wydawane na receptę lub aspirynę.

Żurawina

W niektórych badaniach wykazano, że żurawina pomaga zmniejszyć infekcje dróg moczowych poprzez zapobieganie osadzaniu się bakterii na ścianach pęcherza. Żurawina i ekstrakt z żurawiny mogą również pomóc w zwalczaniu H. pylori.

Możesz pić sok żurawinowy, jeść żurawinę lub przyjmować suplementy żurawinowe.

Żadna konkretna ilość spożycia nie jest związana z ulgą. Zbyt dużo żurawiny w każdej formie może powodować dyskomfort żołądka i jelit ze względu na wysoką zawartość cukru, więc zacznij od małych ilości i zwiększaj stopniowo.

Wiele komercyjnych soków żurawinowych jest mocno słodzonych cukrem lub syropem kukurydzianym o wysokiej zawartości fruktozy, co może również dodawać puste kalorie. Unikaj tych soków kupując soki słodzone tylko innymi sokami.

Mastyks (Chios mastic gum)

Mastika (mastyks) jest sokiem drzewa rosnącego w basenie Morza Śródziemnego.

Badania skuteczności mastyksu na zakażenie H. pylori są mieszane, ale przynajmniej jedno małe badanie pokazuje, że żucie gumy mastyksowej może pomóc w walce z H. pylori, pozbywając się bakterii u około 3 na 10 osób, które ją stosowały.

Jednak w porównaniu z tradycyjną kombinacją antybiotyków i leków blokujących kwasy, guma była znacznie mniej skuteczna niż leki. Tradycyjne leczenie pozbyło się bakterii u ponad 75 procent badanych osób.

Możesz żuć gumę lub połknąć mastyks w formie suplementu.

Owoce, warzywa i pełne ziarno

Dieta skupiona na owocach, warzywach i pełnych ziarnach jest nie tylko dobra dla Twojego ogólnego zdrowia. Według Mayo Clinic, dieta bogata w witaminy może pomóc Twojemu organizmowi wyleczyć wrzód.

Żywność zawierająca przeciwutleniacze polifenole może chronić Cię przed wrzodami i pomagać w ich gojeniu. Bogate w polifenole pokarmy i przyprawy obejmują:

 • suszony rozmaryn
 • siemię lniane
 • meksykańskie oregano
 • ciemna czekolada
 • borówki, maliny, truskawki, czarny bez i jeżyny
 • czarne oliwki

Żywność do ograniczenia lub uniknięcia z wrzodami i refluksem kwasowym

Niektóre osoby z wrzodami mają również chorobę refluksową kwasu.

U niektórych osób, pewne pokarmy mogą wpływać na dolną część przełyku, zwaną dolnym zwieraczem przełyku, pozwalając kwas i treść żołądkową do tyłu do przełyku. Może to spowodować uszkodzenie przełyku, a także zgagę, niestrawność i inne dolegliwości.

Aby zmniejszyć ból związany z refluksem kwasowym, możesz ograniczyć:

 • kawę i inne napoje zawierające kofeinę
 • napoje gazowane
 • czekoladę
 • chili i ostrą paprykę
 • żywność przetworzoną
 • żywność z dużą ilością soli
 • żywność smażona na głębokim tłuszczu
 • kwaśne pokarmy, takie jak cytrusy i pomidory

Przejadanie się i jedzenie w ciągu dwóch do trzech godzin od pójścia spać może również pogorszyć objawy refluksu kwasowego.

Nie każda żywność działa tak samo dla każdej osoby, więc śledzenie, które pokarmy wydają się pogarszać objawy refluksu może być pomocne.

Alkohol

Posiadanie więcej niż jednego drinka dziennie dla kobiet i więcej niż dwóch dla mężczyzn jest uważane za nadmierne picie.

Jeśli kilka drinków po pracy to sposób, w jaki się relaksujesz, możesz rozważyć zdrowszą alternatywę. Regularne spożywanie alkoholu powoduje znaczne zapalenie żołądka.

Ponadto, alkohol jest kolejną substancją, która może rozluźnić dolną część przełyku, zwiększając ryzyko wystąpienia kwaśnego refluksu.

Perspektywy

Znalezienie odpowiedniego leczenia wrzodów może zająć trochę czasu, pracy zespołowej i determinacji, ale należy pamiętać, że wrzody można wyleczyć.

Oprócz planu leczenia uzgodnionego przez Ciebie i Twojego lekarza, możesz włączyć naturalne podejście ze zdrową żywnością, która może przynieść Ci ulgę i przyspieszyć gojenie.

Dodanie dużej ilości świeżych owoców i warzyw do swojej diety oraz ograniczenie spożycia alkoholu prawie na pewno wprowadzi Cię na drogę do zdrowia.

Wrzody żołądka nie kończą się na bólu brzucha. Nieleczone mogą doprowadzić do powstania dziury w żołądku, która wymaga operacji. W rzadkich przypadkach wrzody mogą sygnalizować większe problemy, takie jak rak.

Zdrój tekstu a studia: https://www.healthline.com/health/natural-home-remedies-ulcers#outlook