Użyj mastyksu

řečí lentišek

Zastosowanie mastyksu jest bardzo szerokie. Tradycyjnie najczęściej stosuje się go jako suplement diety dla prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego.
Stosowany jest również do higieny jamy ustnej i pielęgnacji zębów, w pastach do zębów i płynach do płukania ust.

Nie ma wątpliwości, że mastika jest wyjątkowa ze względu na ekskluzywność miejsca, w którym powstała, jej właściwości lecznicze i wyjątkowy aromat, z którego słynie od czasów starożytnych.

Mastika z Chios jest eksportowana na cały świat i stanowi podstawę wielu różnych produktów, takich jak: ciastka, słodycze, dżemy, lody, czekolady, gumy do żucia, napoje, herbata, kawa, produkty mleczne, makarony, sosy, likiery, ouzo i wino. Stosowana jest również jako składnik maści na oparzenia i problemy skórne. Kalafonia jest pochodną mastyksu używaną do produkcji szwów chirurgicznych, a olej mastyksowy jest szeroko stosowany w przemyśle perfumeryjnym i kosmetycznym.

MASTYKS W GASTRONOMII

Mastyks jest jedną z najstarszych przypraw w basenie Morza Śródziemnego i nadaje charakterystyczny aromat wielu potrawom. W niektórych rejonach Grecji, głównie na Morzu Egejskim, mastyks używany jest do aromatyzowania wielkanocnych słodyczy.  W północnej części kraju używa się go głównie w wyrobach cukierniczych do deserów lub lodów. Pyszne lody znane jako „kaimaki” mają niezwykłą włóknistą konsystencję dzięki dodatkowi mastyksu.

Współcześni greccy kucharze pokazali, że przyprawę tę, o niepowtarzalnym sosnowym aromacie i egzotycznym smaku, można łączyć niemal ze wszystkim, od sosów pomidorowych po czekoladę. Na Cyprze używa się jej nawet do aromatyzowania chleba. Dla Arabów nadal wielkim luksusem jest aromatyzowanie mleka lub słodyczy mastyksem. W tradycyjnym napoju o nazwie ypovrychio „dip” podaje się mastichę w szklance wody. 

Użyj mastyksu

Mastyks jest szeroko stosowana do przygotowania likierów i ouz. Najczęściej podaje się ją jako aperitif. Likier z mastyksu jest równie dobrze znany jak ouzo. Dzięki dodaniu mastichy do tych napojów alkoholowych, zyskują one swój specyficzny smak i moc.

Mastyksowy kosmetyk

Użyj mastyksu

Starożytne przekonanie, że mastyks posiada lecznicze właściwości kosmetyczne, jest obecnie poparte badaniami naukowymi. Badania kliniczne wykazały jego właściwości:

  • antybakteryjne
  • antyoksydacyjne
  • przeciwzapalne
  • i terapeutyczne

Kosmetyki wzbogacone o olej mastyksowy głęboko oczyszczają skórę i chronią przed jej starzeniem się. Zmniejsza wydzielanie sebum, dzięki czemu redukuje przetłuszczanie się skóry i nadmierne błyszczenie. Zwiększa produkcję kolagenu, a częste stosowanie może pomóc rozwiązać problem zmarszczek i zagwarantować elastyczną skórę. Olej z drzewa mastyksowego poprawia ogólny wygląd skóry i głęboko ją nawilża. Obecnie istnieje wiele produktów kosmetycznych opartych na zawartości mastichu: kremy do skóry, mydła, szampony, żele pod prysznic itp.

FARMACEUTYCZNE ZASTOSOWANIE MASTYKSU

Kapsułki i proszek mastyksowy stosuje się jako suplement diety dla prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego.

Użyj mastyksu
Masticlife Mastyks